Centrum Obsługi Inwestora realizuje nastepujace projekty:
1. gov_LAB - program edukacyjny dla jednostek samorządu terytorialnego www.parp.gov.pl/govlab/.
gov_LAB to pilotażowy program edukacyjny dla jednostek samorządu terytorialnego, którego celem jest dostarczenie administracji samorządowej wiedzy i umiejętności do projektowania innowacyjnych usług lub programów dla przedsiębiorców. Dodatkowym efektem pilotażu są nowe, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb ostatecznych użytkowników, usługi lub programy dla przedsiębiorców.
Wsparcie przyznawane jest w formie bezpłatnych usług dla JST świadczonych przez wybranego przez PARP wykonawcę. Zespoły z samorządów są wybierane na podstawie złożonych aplikacji w naborze organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Czas trwania programu wynosi ok. 4 miesiące. W tym czasie każdy z zespołów przejdzie przez cykl spotkań z udziałem m.in. ekspertów i przedsiębiorców. Dodatkowo zespoły są angażowane w realizację badań jakościowych oraz testowania opracowanych prototypów rozwiązań.
We wrześniu 2020 r. PARP rozpoczęła III edycję programu, w której udział biorą zespoły projektowe z 3 samorządów. Są to: Miasto Włocławek, Powiat Iławski, a także Województwo Warmińsko-Mazurskie. Zakończenie edycji planowane jest na początek lutego 2021 r.
Ze względu na stan epidemii i konieczność dostosowania się do obowiązujących restrykcji, organizowane spotkania odbywają się w trybie zdalnym. Nie uległa jednak zmianie struktura programu, tj. na program edycji składa się organizacja 3 procesów projektowych, z których każdy prowadzi do wypracowania instrumentu dla przedsiębiorców i składa się z:
8 oddzielnych warsztatów dla każdego procesu projektowego;
2 zjazdów edukacyjno-networkingowych (wspólnych dla wszystkich uczestników programu) oraz
konferencji Demo Day (wspólnej dla wszystkich uczestników programu).
Moderatorzy, uczestnicy procesów projektowych oraz dodatkowi uczestnicy komunikują się za pośrednictwem wspólnej platformy oraz narzędzi online dodatkowych do pracy grupowej.
2. Invest in Bit CITY 2. Promocja potencjału gospodarczego oraz promocja atrakcyjności inwestycyjnej miast prezydenckich województwa kujawsko-pomorskiego”
Gmina Miasto Włocławek realizuje jako partner projekt pn. „Invest in Bit CITY 2. Promocja potencjału gospodarczego oraz promocja atrakcyjności inwestycyjnej miast prezydenckich województwa kujawsko-pomorskiego”.
Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski, a partnerami projektu są miasta prezydenckie województwa kujawsko-pomorskiego, tj. Bydgoszcz, reprezentowana przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego, Gmina Miasto Toruń, Gmina-Miasto Grudziądz, Gmina Miasto Włocławek, Miasto Inowrocław, a także Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Cele projektu.
Projekt ma za zadanie zwiększenie rozpoznawalności województwa kujawsko-pomorskiego na mapie Polski i Europy, jako miejsca o wysokim potencjale inwestycyjnym oraz budowę marki gospodarczej województwa. Jednym z głównych celów jest zainteresowanie potencjalnych inwestorów ofertą gospodarczą województwa, co może przyczynić się do pozyskania inwestorów, którzy zainwestują swój kapitał na terenie województwa, a szczególnie na terenach partnerów projektu.
3. Dotacja na Start- wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia
w województwie kujawsko-pomorskim.
Projekt realizowany jest w partnerstwie na podstawie zawartej umowy partnerstwa, której stronami są:
- Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (Lider projektu)
- Gmina Miasto Włocławek (Partner projektu).
Cel projektu
Celem projektu jest poprawa sytuacji na rynku pracy i zwiększenie zdolności do samozatrudnienia 180 osób powyżej 29 roku życia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Grupa docelowa
Osoby fizyczne powyżej 29 roku życia (które ukończyły 30 r. ż., łącznie z dniem 30-tych urodzin), bezrobotne i bierne zawodowo mieszkające w rozumieniu Kodeksu cywilnego lub uczące się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, należące do co najmniej jednej z poniższych grup:
- osoby powyżej 50 roku życia,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby o niskich kwalifikacjach.
Wsparcie w projekcie nie będzie udzielane osobom, które:
- posiadały wpis do CEIDG, były zarejestrowane jako przedsiębiorcy w KRS lub prowadziły działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 m-cy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu;
- zawiesiły lub miały zawieszoną działalność gospodarczą na podstawie przepisów o CEIDG lub KRS w okresie 12 m-cy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu;
- zamierzają założyć rolniczą działalność gospodarczą i równocześnie podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników;
- zamierzają założyć działalność komorniczą zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
Działania projektu:
- Rekrutacja z udziałem doradcy zawodowego
Rekrutacja uczestników do projektu obejmuje cały obszar woj. kujawsko – pomorskiego/poszczególne powiaty i miasta na prawach powiatów w województwie. - Działania szkoleniowo-doradcze, na które składają się:
- Wsparcie szkoleniowe – 40 godzin szkolenia/grupę (15 grup) z zakresu przedsiębiorczości (m.in. formalno-prawne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej, formy rozliczeń z ZUS i US, podstawy rachunkowości, podstawy sporządzania biznes planu, prawo cywilne w działalności gospodpodarczej, zarządzanie przedsiębiorstwem, autoprezentacja firmy i marketing, komunikacja i negocjacje w biznesie).
- Doradztwo indywidualne czyli pracę indywidualnego doradcy z uczestnikiem projektu, nad opracowaniem Biznes Planu oraz prognozy finansowej (2 h/osobę). - Wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej
- Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej (dla 150 osób) – wsparcie w wysokości 23 050,00 zł (stawka jednostkowa).
- Wsparcie pomostowe – wsparcie przyznawane na pokrycie obowiązkowych składek ZUS i innych wydatków bieżących wyłącznie w kwocie netto, tj. bez podatku od towarów i usług (VAT), miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień przyznania dotacji przez okres od 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach projektu zapewnia się wsparcie pomostowe (dla ok. 100 osób) w wysokości średnio 980 zł/m-c przez okres pierwszych 6 m-cy i przedłużone wsparcie pomostowe (dla ok. 50 osób) na kolejne 3 m-ce w wysokości średnio 920,24 zł/m-c.
W efekcie działań projektowych wsparciem szkoleniowo-doradczym zostanie objętych 180 osób dorosłych, w tym co najmniej 50 osób z terenu Gminy Miasta Włocławek. 150 osób pozostających bez pracy utworzy dla siebie miejsce pracy w postaci podjęcia działalności gospodarczej.
Wartość projektu
5 231 147,60 PLN
Wkład Unii Europejskiej
5 142 465,22 PLN
Okres realizacji projektu
01.07.2020 r.-31.03.2022 r.